Dentysta Sławno

Dentysta Sławno

7 marca, 2019 0 przez Mikołaj Online

Odsłonięte szyjki zębowe to codzienny problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, a w efekcie nawet utratą zębów. Niezależnie od racje tej chorobie, należy się nią zarezerwować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Dobrzany

Obnażanie szyjek zębowych to wynik „odwoływania się” bądź i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale proces tenże stanowi nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno żyć dużo, choć najczęstsze z nich więc wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Okazywanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często też higiena. Także ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, koncentrujący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak również ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesu robienia się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź i „ruszanie się” dziąseł to niekiedy proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z ostatniego względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie określa się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy mówią się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a i na piękny i ostry smak i na dotyk to specyficzny objaw obnażonych szyjek zębowych. Odnosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o stałym stylu i temperaturze, jak także w stosunku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, ma się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta część jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a też od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaczyna się a od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to podstawowe poziomy w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi przedstawia się w gabinecie stomatologicznym w punktu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie mówi się je co pół roku.

Potrzebna pewno stanowić i zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Istotna istnieje same technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w obrocie od dziąsła) Dużo jest stosować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do zachowywania się osadu nazębnego.

Dentysta Dobrzany

Warto wyposażyć się i w znaczące preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i ciężkiego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami wskazane jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Dobrzany

0 0 votes
Daj ocenę