W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

29 kwietnia, 2020 0 przez Mikołaj Online

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do momentu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel był do dyspozycji przede wszystkim książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem oczekiwała na niego hiperinflacja.

Zbliżamy się do roku 1989

Dużo stracili ci, którzy w 1989 roku wrócili z sztuce w USA łącznie z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad można było rzec o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia interesów z nadrukiem „Ajent”. Nadal trudno było prywatnie kupić ziemię czy inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, gdy więc już decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać jeszcze dużo własnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W stolicach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 zaprezentowało się, że zasoby gotówki, którymi posiadali Polacy były znacznie zdrowsze niż podaż towarów. Przyniosło to dużą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w znaczącym stopniu uznało tę inflację ograniczyć.

Mimo tych sztuki u sporej grupy naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najczęstszych to biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w środowiskach miast, gdzie można było teraz kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na myśli domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż jednak bardziej skuteczne.

Co wtedy

Bardzo szybko zaczęły pojawiać się nowe domeny oraz na momencie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w naszej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie wciąż było duże, jednak powoli się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Jeszcze większym wzięciem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to poważna strona spośród ich zaczęli dbać o daniu tak swojego kapitału, by ten na nich grał. W ubiegłych latach do najprostszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i ziemia.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, przecież te póki co nie są opłacalne, również ze powodu na głębokie oprocentowanie, jak i idącą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w sezonach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Daj ocenę